وبلاگ مهندسی مکانیک (جوشکاری و قالبسازی)

مقالات جوشکاری ، تعاریف جوشکاری ، نرم افزار های جوشکاری ، مهندسی ، تخصصی ، تاریخچه جوشکاری ، فیلم های جوشکاری

جوشکاری گرم
نویسنده : حسین وطن دوست - ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸۸
 

اگر در عملیات جوشکاری فلزات گرم شوند موفقیت بیشتری در امر جوشکاری حاصل خواهد شد. بالا رفتن دما باعث کاهش مقدار تغییر شکل آستانه می شود و تعدادی روش های موفقیت آمیز جوشکاری فشاری گرم بر این اساس به وجود آمده اند. احتمالا قدیمیترین نوع آن جوشکاری آهنگری است که از حدود 1400 سال قبل از میلاد مسیح توسط آهنگرها مورد استفاده قرار می گرفته است. در این فرایند آهن اسفنجی یا میله ی فولادی که بایداتصال داده شود تا دمایی حدود 1350 درجه سانتیگراد گرم می شوند. در این دما اکسیدهای آهن روی سطح ذوب می شوند اکسیدهای مذاب به طرف بیرون اتصال رانده می شوند. آنگاه پیوند در مقدار تغییر شکل نسبتا کمی صورت می گیرد.


امروزه از جوشکاری آهنگری عمدتا در کارهای دستی استفاده می شود. اما اصل گرم کردن قطعات همچنان برای تسهیل ایجاد جوش در بسیاری از روش های پیشرفته جوشکاری فشاری گرم مورد استفاده قرار می گیرد. روش گرم کردن چندان مهم نیست زیرا هدف اصلی بالا بردن دمای سطوح تماس تا حدی که مقدار تغییر شکل آستانه را تا میزان 25 درصد کاهش دهد می باشد. از آنجا که فلز گرم خمیری تر از حالت جوشکاری سرد است مقدار نیروی مورد لزوم کمتر است و امکان جوشکاری فلزات سخت مانند فولاد نیز وجود دارد. ساختار اتصال ایجاد شده نشان دهنده ی آن است که ساختار این جوش مشابه ساختار جوش فشاری سرد است اما به دلیل آنکه تغییر شکل در بالای دمای تبلور مجدد صورت می گیرد هیچ نشانه ای از کار سرد وجود ندارد.

در بین روش های متعددی که به منظور گرم کردن اتصال در جوشکاری فشاری گرم مورد استفاده قرار می گیرند سه روش گرم کردن با گاز گرم کردن مقاومتی و گرم کردن القای از موفقیت آمیزترین روش ها هستند.


 
comment نظرات ()